Gdzie może pracować absolwent studiów medycznych?

online-jobs-concept-1417325-mStudia medyczne zaliczane są do jednych z najbardziej popularnych w Polsce. Co roku tysiące maturzystów walczą o jedno miejsce na tak chętnie wybieranych kierunkach, jak medycyna czy pielęgniarstwo. Warto postawić sobie pytanie, gdzie może pracować osoba, która zdobyła medyczne wykształcenie.

Oczywiście najczęściej wybieranym miejscem pracy jest szpital. To tutaj zatrudnienie znajdują lekarze wszystkich specjalności oraz pielęgniarki i rehabilitanci. Praca w szpitalu jest jednak bardzo wymagająca i wiąże się licznymi czynnikami, które uznać można za bardzo uciążliwe. Zalicza się do nich przede wszystkim nocne dyżury, które są jednym z podstawowych obowiązków personelu szpitala. Obejmują one również dyżurowanie w dni świąteczne – praca lekarza czy pielęgniarki odbywać musi się również w długie weekendy czy takie dni, jak Wielkanoc oraz Boże Narodzenie.

Osoby, które po skończeniu studiów medycznych chcą mieć limitowany czas pracy, mogą zdecydować się na pracę w przychodni. Tutaj pracuje się na ogół od 8 do 16. Taka praca jest idealnym wyborem, jeśli wychowuje się właśnie małe dziecko. Wielu specjalistów z zakresu medycyny podkreśla jednak, że pracując w przychodni, lekarz czy pielęgniarka nie będą się rozwijać zawodowo. Rozwiązaniem jest łączenie pracy w przychodni z dyżurami w szpitalu, które ustalane są indywidualnie.

Kolejnym miejscem pracy, które mogą wybrać absolwenci studiów medycznych, jest firma farmaceutyczna. Jest to doskonały wybór dla tych wszystkich, którym zależy na zarabianiu naprawdę dużych pieniędzy. Trzeba jednak zastanowić się nad tym, czy pukanie do kolejnych drzwi gabinetu lekarskiego i proponowanie zapisywania pacjentom określonych leków jest etyczne i będzie nam odpowiadało. Nie każdy potrafi bowiem zaakceptować fakt, że pensja jest po prostu efektem działań perswazyjnych, które na ogół poparte są atrakcyjnymi dla lekarza propozycjami wyjazdu na wakacje czy wymiany samochodu na nowy model.

Absolwenci medycyny i kierunków pokrewnych są również apetycznym kąskiem dla firm, które produkują sprzęt medyczny. W tym wypadku praca jest bardzo zbliżona do pracy w firmie farmaceutycznej. Oferuje się jednak nie sprzedaż leków, a określonego rodzaju sprzętu. W tym wypadku spotyka się nie z lekarzami, ale najczęściej dyrektorami medycznymi i ekonomicznymi poszczególnych placówek medycznych. Konieczne jest sporządzanie oferty przetargowej w taki sposób, aby była ona konkurencyjna na rynku, a jednocześnie pozwoliła firmie na zarobienie określonej kwoty pieniędzy.

Studia medyczne z pewnością można zaliczyć do jednych z tych, które dają na rynku pracy największe szanse. Trzeba jednak pamiętać, że są to studia trudne, które wymagają zdobycia nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również szeregu umiejętności praktycznych nawet wtedy, kiedy nie zamierzamy pracować jako lekarz czy pielęgniarka. Bez tego ukończenie studiów będzie niemożliwe. Nie bez przesady jest powiedzenie, że studia medyczne zarezerwowane są dla najzdolniejszych osób, które na egzaminie maturalnym uzyskały naprawdę wysoki wynik.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.