Gdzie szukać pracy

Znalezienie satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy jest coraz trudniejsze we współczesnym świecie. Jak wynika z badań, nawet osoby doskonale wykształcone i znające języki obce wielokrotnie mają problemy z trafieniem na odpowiednie oferty pracy. Bardzo często trzeba uzbroić się w cierpliwość, nie poddawać i nie załamywać, kiedy kolejne rozmowy kwalifikacyjne nie przynoszą spodziewanych przez nas efektów. Kiedy przeglądamy codzienne gazety i śledzimy odpowiednie portale w Internecie, może się wydawać, że oferty pracy nie są przeznaczone dla nas. Zbyt wysokie wymagania, zbyt duże oczekiwania pracodawcy zdają się przeszkodą w przesłaniu listu motywacyjnego. Trzeba jednak powiedzieć, że tego typu oferty pracy są często formułowane dla kandydatów idealnych, a przecież takich nie ma. Każdy z nas ma określone zalety i wady. Może więc warto, jeśli nasze umiejętności i wykształcenie jest zbliżone do wymagań, wysłać aplikację. Nigdy nie wiadomo, co z tego wynika.

Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że zanim sformułujemy CV i list motywacyjny, powinniśmy to dokładnie przemyśleć. Podstawowym błędem osób aplikujących na różne stanowiska jest to, że do różnych miejsc pracy przesyłają jednakowo brzmiący list motywacyjny, który jest dodatkowo przepisany z Internetu. Tymczasem, przy różnych stanowiskach pracy wymagane są różne predyspozycje i pracodawca czego innego oczekuje. Oferty pracy są tak przygotowane, by pracodawca mógł bez problemu znaleźć pracownika, którego potrzebuje. Nic więc dziwnego, że podczas pierwszej selekcji odrzucone zostaną wszystkie aplikacje niedbałe i mijające się z potrzebami pracodawcy. Zamiast więc wysyłać setki maili z nadzieją, że może nam się uda, lepiej jest przygotować się solidniej do kilkunastu wybranych ofert.

Najczęściej oferty pracy są obecnie publikowane w Internecie. Trzeba więc posiadać umiejętność ich znalezienia. Warto śledzić portale, które specjalizują się w przedstawianiu ofert pracodawcy, ale też poszukiwać na portalach społecznościowych, a także aplikować do miejsc, gdzie potencjalnie, nasze umiejętności mogą być cenne. Nasz list motywacyjny powinien być niestandardowy i taki, by zwrócił uwagę osoby rekrutującej. Nie oszukujmy się – wszystkie oferty pracy są cenne i wszystkie powinniśmy traktować poważnie. Wtedy jest szansa, że zostaniemy zauważeni i zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, a nasze szanse na zatrudnienie zdecydowanie wzrosną.

Pracy należy szukać nie tylko w Internecie. To oczywiście najnowocześniejsze medium, ale oferty pracy publikowane są również w prasie. Warto się przyjrzeć zwłaszcza tym, które ukazują się prasie lokalnej. Doskonałymi informatorami o ciekawych ofertach są niewątpliwie nasi znajomi i rodzina. Zdarza się bowiem, że niektórzy pracodawcy preferują pracowników z polecenia. Mają do nich większe zaufania i pewność, że zatrudnili uczciwą i  właściwą osobę. Poszukiwanie pracy to czasami długi i skomplikowany proces. Nigdy jednak nie należy się poddawać, nawet kiedy przez dłuższy czas nikt nas nie chce zatrudnić.

 

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.