Praca po uczelni technicznej

Od jakiegoś czasu głośno jest o tym, że mury uczelni opuszcza za dużo absolwentów kierunków humanistycznych. Rynek pracy jest tak nasycony osobami z takim wykształceniem, że brakuje dla nich wolnych posad. Inaczej sprawa ma się z osobami, które legitymują się tytułem inżyniera. W sektorach technicznych brakuje rąk do pracy.

 

Inżynier

 

Kariera inżyniera jest dostępna dla ludzi, którzy zdecydowali się na uczęszczanie na politechnikę lub uniwersytet i studnia na jednym z technicznych kierunków. Mowa tutaj na przykład o budownictwie, mechanice czy zootechnice. Studia inżynierskie uchodzą za bardzo trudne i wymagające. W czasie ich trwania zdobywa się nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także ogrom wiedzy praktycznej. Na porządku dziennym jest dokonywanie skomplikowanych obliczeń, rysowanie projektów lub uczestnictwo w badaniach. W niektórych zawodach nie wystarczy jednak obronienie dyplomu, aby kariera inżyniera była możliwa. W przypadku geodezji oraz budownictwa konieczne jest także zdobycie odpowiednich uprawnień do wykonywania zawodu. Na drugim końcu tej skali stoi z kolei praca w charakterze inżyniera dźwięku. Tutaj nie ma wymogu kierunkowego wykształcenia, kluczową rolę odgrywa doświadczenie. Ze względu na stosunkowo niskie zainteresowanie kierunkami ścisłymi łatwo jest się na nie dostać, za to utrzymanie się na nich ze względu na wysoki poziom bywa trudne. W celu zachęcenia utalentowanych młodych ludzi do ich podjęcia przewidywane są rządowe stypendia o znacznej wysokości.

 

Praca

 

Decyzja o podjęciu studiów na politechnice na pewno nie należy do łatwych. Mimo wszystko kariera inżyniera jest warta wysiłku, jaki należy włożyć w zdobywanie wiedzy. Na absolwentów czeka bowiem wiele świetnych miejsc pracy. O pozyskanie najzdolniejszych studentów starają się sami pracodawcy. To świetna okazja dla świeżo upieczonych inżynierów do tego, aby zdobyć niezbędne wykształcenie i ugruntować wiadomości zdobyte w czasie procesu edukacji. Kariera inżyniera może więc rozpocząć się na placu budowy, w biurze architektonicznym lub dużym zakładzie. Wszystko zależy od tego, jaki konkretnie kierunek się skończyło. Z biegiem lat można pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej. Aby taki projekt zakończył się jednak powodzeniem, konieczne jest wieloletnie doświadczenie i ugruntowana pozycja specjalisty na rynku. Co istotne, kariera inżyniera stwarza sposobność do udanej wieloletniej pracy, ponieważ zapotrzebowania poszczególnych gałęzi gospodarki przeplatają się wzajemnie, dając okazję do sprawdzania się podczas rozmaitych wyzwań. Także zarobki są warte uwagi.

 

Podsumowanie

 

Kariera inżyniera to coś, o czym marzy większość absolwentów kierunków technicznych. Dzięki przykładaniu się do nauki i uczciwej pracy mogą mieć oni pewność, że ich cel zostanie zrealizowany. Warto jednak wybrać taki fakultet, który spełni zapotrzebowania rynku w przyszłości. Można mieć wtedy uzasadnioną nadzieję, że kariera inżyniera będzie rozwijać się owocnie przez naprawdę długie lata intensywnej, satysfakcjonującej pracy.

 


© 2018 Kariera. Wszystkie prawa zastrzeżone.