Ważny list motywacyjny

Każdy człowiek (wcześniej czy później) staje przed koniecznością znalezienia pracy. Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, więc takie umiejętności, jak poprawne napisanie CV czy odpowiednio stworzony list motywacyjny muszą być znane każdemu poszukującemu pracy. Żeby znaleźć pracę (i w dodatku przy tym nie zwariować) trzeba się uzbroić w cierpliwość i „wyćwiczyć się” w pisaniu dokumentów aplikacyjnych (CV i list motywacyjny), bez których dzisiaj ani rusz. Każdy przyszły pracodawca oczekuje od kandydata do pracy przedstawienia swojego życiorysu, czyli Curriculum Vitae. Dodatkowo ważny jest list motywacyjny, w którym to kandydat przekona pracodawcę do tego, że to właśnie on doskonale nadaje się na to stanowisko, a pracodawca zrobi swój interes życia, kiedy zatrudni właśnie jego. Powyższe zdanie napisane zostało z lekką ironią, ale prawda jest taka – list motywacyjny ma zachęcić pracodawcę do rozmowy kwalifikacyjnej, na którą zaprosi danego kandydata.

Mogłoby się wydawać, że CV i list motywacyjny to zbędne „papiery”, bo przecież kiedyś nikt nie oczekiwał (od osób szukających pracy) takich dokumentów. Jednak wystarczy się postawić na miejscu kierownika jakiejś firmy lub osoby odpowiedzialnej za rekrutację pracowników na dane stanowisko (na przykład pracownik działu human resources, zarządzania zasobami ludzkimi). Taki człowiek musi wybrać pracownika z setek, a czasami tysięcy chętnych osób. Pracodawcy zwykle zależy, żeby taki pracownik był idealnie dobrany na dane stanowisko, więc szuka człowieka o odpowiednim wykształceniu, cechach osobowości, umiejętnościach. Oczywiste jest, że na początku nie spotka się ze wszystkimi kandydatami osobiście, bo prawdopodobnie okaże się, że połowa z nich zgłosiła się przypadkowo lub przez pomyłkę, albo miała zbyt wygórowane ambicje, a ich wykształcenie i doświadczenie zupełnie niezwiązane jest z daną branżą. Takie spotkania byłyby zupełną stratą czasu. Dlatego też te setki i tysiące kandydatów proszone są o wysłanie na adres firmy dokumentów aplikacyjnych, w których skład wchodzą właśnie CV oraz list motywacyjny. To pozwala na pierwszą selekcję. Pracodawca wybiera wtedy osoby, które jego zdaniem idealnie pasują na dane stanowisko i zaprasza je na rozmowę kwalifikacyjną, a później z tych osób wybiera jednego pracownika.

Co właściwie powinno się znaleźć w dokumencie formalnym, którym jest list motywacyjny? Taki dokument ma specjalną budowę, a jego treść powinna zachęcić pracodawcę do kontaktu z daną osobą. List motywacyjny ma udowodnić, że kandydat nadaje się na pracownika na określonym stanowisku – to najlepiej potwierdzić nabytymi umiejętnościami (które powinny być potwierdzone certyfikatami) oraz przebiegiem wcześniejszego zatrudnienia (doświadczenie jest bardzo pożądane na rynku pracy). Pisząc list motywacyjny trzeba pamiętać, żeby przedstawić się z jak najlepszej strony. Należy udowodnić, że posiadane przez kandydata cechy osobowości będą sprzyjać na przykład pracy w grupie lub pod presją czasu – w zależności od oczekiwań pracodawcy przedstawionych w ogłoszeniu o naborze.

 

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.