Przedstawiciel handlowy – dobrze zarobią tylko najlepsi

Handsome young business man with a laptop and colleagues at the background

Handsome young business man with a laptop and colleagues at the background

Najlepsi handlowcy, którzy potrafili doskonale sprzedawać oferowane przez siebie produkty jeszcze kilka lat temu mieli swoje „złote czasy”. Dzisiaj może nie jest już tak pięknie pod względem finansów i zarobków ale nadal jest całkiem dobrze. Przez zawód handlowca można rozumieć obecnie kilka różnych zawodów, ale najpopularniejszym od lat określeniem takiego stanowiska pracy to przedstawiciel handlowy. Przedstawiciel, czyli ktoś, kto przedstawia swoją firmę oraz jej ofertę potencjalnym klientom i który zajmuje się pozyskiwaniem tych klientów. Przedstawiciel to pracownik rozliczany nie ze swojego czasu pracy ale przede wszystkim ze swoich wyników, czyli z tego ile sprzedał towaru albo na jaką sumę pozyskał klientów a co za tym idzie zamówień od nich.

Nawet, mimo tego, że zarobki na tych stanowiskach znacząco spadły i tak można śmiało powiedzieć, że ten zawód to naprawdę niezła praca. Nie mniej jednak wszystko zależy od tego gdzie się trafi, do jakiej firmy się przyjmiemy oraz co będziemy w tej firmie sprzedawać. Stanowisko przedstawiciela handlowego nie jest tożsame w każdej firmie. W jednych może mieć większe znaczenie a w innych mniejsze, ale różnice można zauważyć przede wszystkim pod względem sposobu płacenia i wynagradzania na tym stanowisku.

Dzisiaj, firmy zatrudniające przedstawicieli handlowych odchodzą od tego, żeby płacić wynagrodzenie podstawowe. To znaczy, płacą albo minimum, czyli to, co jest wymagane, jako najniższe wynagrodzenie na umowie o pracę albo zatrudniają na popularnej zasadzie samozatrudnienia. Samozatrudnienie to po prostu własna działalność. W obu wyżej wymienionych przypadkach firmy takie muszą zapłacić uczciwe prowizje od wypracowanej sprzedaży, tak, żeby pracownikom opłaciło się pracować. No bo przecież wiadomo, że nikt nie będzie pracował za małe pieniądze, zwłaszcza, jeżeli praca wymaga maksymalnego zaangażowania.

Praca przedstawiciela handlowego to nie jest nawet to samo, co praca dobrego przedstawiciela. Każdy handlowiec ma swoje metody pracy, ale tylko najlepsi w tym zawodzie potrafią zajść naprawdę daleko. Sprzedaż to naprawdę trudne zajęcie i niestety, ale trzeba mieć talent do niej wrodzony we krwi. Dlatego, jeśli nie jest się dobrym handlowcem to powinno się na poważnie pomyśleć o zmianie branży i zmianie pracy. Bo przecież nie można sobie pozwolić na to, żeby poświęcać czas na pracę ale nie mieć z tej pracy odpowiednich efektów.

Handlowcy i przedstawiciele nie są z reguły rozliczani z czasu pracy a jedynie z jej efektów. Dlatego, żeby właściwie ocenić zarobki na tym stanowisku w różnych branżach należałoby przede wszystkim sprawdzić, ile czasu na pracę poświęca się w poszczególnych branżach i jakie z tego są pieniądze. Jeśli chcecie sobie policzyć, czy Wasza praca naprawdę się opłaca to po prostu podzielcie zarobioną kwotę przez ilość godzin, które naprawdę poświęciliście na pracę. To będzie odpowiedź na pytanie, czy praca naprawdę się opłaci i czy godzinowo wychodzi Wam stawka, która w pełni oddaje Wasz wkład w pracę i uzyskanie swoich wyników w niej. Najlepsi przedstawiciele handlowi zarabiają naprawdę bardzo dobre pieniądze, ale nie można też zapominać o wszystkich dodatkowych przywilejach i wynagrodzeniu pozapłacowym.

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.