Umowa o pracę to dzisiaj nie wszystko

writing-1149962_1280Wszyscy, którzy poszukują dzisiaj pracy i zatrudnienia mogą być naprawdę mocno zdziwieni formami zatrudnienia, jakie oferują potencjalni pracodawcy. Jeśli ktoś myślał, że dzisiaj umowa o pracę to umowa, którą pracodawcy preferują niestety, ale natychmiast się rozczarował i to pewnie przy pierwszym ogłoszeniu. Wszystko oczywiście zależy od tego, czy chcemy mieć pracę, żeby pracować czy taką, w której będziemy mogli zarobić bardzo dobre pieniądze. Niestety coraz więcej firm zatrudniających dzisiaj nowych pracowników odchodzi zdecydowanie od umowy o pracę. Chociaż trudno nazywać firmę „pracodawcą” jeśli nie zachodzi stosunek pracy wynikający z umowy o pracę. Nie mniej jednak dzisiaj współpraca pomiędzy pracodawcą a pracownikiem przybiera raczej formę współpracy pomiędzy zleceniodawcą i zleceniobiorcą. Bo tak to należy dzisiaj nazwać po imieniu. Dzisiaj na rynku pracy można zauważyć taką prawidłowość, że umowa o pracę to dzisiaj nie wszystko. Mało tego, coraz więcej „pracowników” woli być zleceniobiorcą albo współpracownikiem. Zatem poniżej chcielibyśmy trochę więcej napisać o tym, jak dzisiaj wygląda współczesny rynek pracy. Jedno jest pewne. Umowa o pracę odchodzi do przysłowiowego lamusa, a wszystkie inne formy współpracy sprawiają, że o płatnym urlopie można po prostu zapomnieć.
Kiedyś umowa o pracę była wyznacznikiem jakości wykonywanej pracy, co jest zupełnie nie zrozumiałe bo tym wyznacznikiem powinny być zarobione co miesiąc pieniądze. Ci, którzy nie wiele zarabiali wmawiali sobie, że wszystko jest pięknie bo przecież mają umowę o pracę. Być może z tego tytułu jest kilka profitów, jak choćby to, że można iść na płatny urlop czy wziąć tak zwane chorobowe i mieć z tego tytułu wypłacone pieniądze. Tylko, że to wszystko w głównym założeniu miało prowadzić do tego, że pracownicy będą kiedyś dostawać emerytury. I to był właśnie główny kierunek myślenia szukających pracy. Będę miał umowę o pracę to kiedyś będę miał emeryturę. Tym czasem dzisiaj przyszło prawdziwe rozczarowanie, kiedy widać jak jest dzisiaj z emeryturami i co będzie z nimi wówczas, kiedy dzisiejsi młodzi ludzie będą zaczynać myśleć o przejściu na nią. Wobec tego czy nie lepiej zarabiać więcej pracując na innych zasadach aniżeli umowa o pracę i samemu sobie oszczędzać na zabezpieczenie finansowe swojej starości?
Znalezienie dobrze płatnej pracy na umowę o pracę graniczy dzisiaj z cudem. To dlatego, że pracodawcy po prostu wolą uniknąć sytuacji, w której dobrze opłacany pracownik idzie na zwolnienie lekarskie i ciągnie je w nieskończoność, co się oczywiście wiąże z kosztem po stronie pracodawcy. A takich przypadków jest bardzo wiele. Zatem lepiej zaoferować współpracę na zasadzie umowy outsourcingowej, czyli pracę na własnej działalności gospodarczej. Współpracownik przyjmujący zlecenie na wykonaną pracę wystawia za nią swojemu pracodawcy rachunek. W tym wypadku pracodawca nie musi się ograniczać z pensją bo nie ma zagrożenia, że pracownik swoje wysokie zarobki wykorzysta w sposób nieuczciwy. Umowa o współpracę, czyli tak jakby zatrudnienie kogoś na zasadzie prowadzenia swojej własnej firmy, daje ogromne możliwości zarówno jednej jak i drugiej stronie. Takie umowy zasadniczo mają na celu rozliczanie pracy typowo pod względem osiągniętego wyniku czy pod względem realizacji konkretnych i dobrze płatnych zadań.
Na pewno przyszłość, jeśli chodzi o pracę i współpracę z pracodawcą należy właśnie do formy samozatrudnienia, o ile oczywiście rząd nie zdecyduje się na podjęcie kroków, które to skutecznie uniemożliwią. Na pewno współpraca na zasadzie umów outsourcingu swoich usług to jedna z najlepszych możliwości, jakie w chwili obecnej daje rynek pracy. Nie można się dziwić pracodawcą, że wolą oferować współpracę aniżeli pracę. Ale dzięki temu mają zmotywowanego pracownika, który osiąga świetne wyniki, dzięki temu, że pracodawca płaci mu tylko tyle, ile rzeczywiście zarobi. Umowy o pracę mają to do siebie, że czy się stoi czy się leży to wypłata się należy – jak mawia znane polskie przysłowie. Tym czasem dzisiejszy rynek pracy należy zdecydowanie do pracownika, który potrafi pracować rzetelnie, wydajnie i w odpowiednim tempie.
Oprócz umowy o pracę i samozatrudnienia można dzisiaj jeszcze pracować na umowę o dzieło albo umowę zlecenie. Są to nawet korzystniejsze formy od samozatrudnienia, przynajmniej pod względem podatkowym. Niestety, nie dają jednak one nawet sposobności myślenia o emeryturze, ponieważ składki na zakład ubezpieczeń społecznych są w tym przypadku opłacane w minimalnej możliwej do zapłacenia kwocie. Strach nawet myśleć o starości, kiedy pracuje się jedynie na umowie cywilno-prawnej. Nie mniej jednak należy patrzeć na to co jest dzisiaj, tu i teraz, bo na takiej umowie można również bardzo dużo zarobić. A firmy korzystające z tej formy zatrudniania płacą za realnie wykonaną pracę. Można na podsumowanie powiedzieć, że wszystkim zależy na umowie o pracę bo rzeczywiście jest ona pewna i wygodna. Wygodna dlatego, że wiele gwarantuje i wiele umożliwia. Ale dzisiaj, jeśli ktoś chce pracować i zarabiać pieniądze nie patrzy na to, jaką formę umowy otrzyma. Bardzo często formalizacja współpracy schodzi na daleki plan a na pierwszym planie jest to, jak bardzo się praca opłaca. Bo w samozatrudnieniu i umowach o dzieło albo zlecenie panuje inna zasada niż na umowie o pracę. W tym wypadku można raczej napisać, że „jaka praca taka płaca”.

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.