CV przepisem na sukces

job-interview-156130_1280Odpowiednio napisane CV jest najprostszą drogą do zdobycia upragnionej posady, o czym powinien pamiętać każdy, kto znajduje się na początku swojej zawodowej ścieżki. Warto dokładnie zastanowić się, czy rzeczywiście napisanie tego specyficznego dokumentu nie jest dla nas trudnym wyzwaniem. Wbrew pozorom, podczas podawania kolejnych informacji na temat swojego zawodowego doświadczenia, należy wziąć pod uwagę wiele znamiennych kwestii. Szablony dostępne w sieci są znakomitym ułatwieniem, jednakże raczej nie okażą się one interesujące dla potencjalnego pracodawcy. Musimy pamiętać o tym, że o dane stanowisko stara się bardzo wielu ludzi, którzy mogą okazać się lepsi od nas. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób możemy się wyróżnić na tle potencjalnej konkurencji na rynku pracy.

Informacje zawarte w CV powinny być w stu procentach zgodne z prawdą. Jest to oczywiste, jednakże wciąż nie każdy potencjalny pracownik przestrzega tej zasady. Niestety, wielu z nas ma skłonności do pisania nieprawdy lub znacznego zawyżania swoich umiejętności w danej dziedzinie. Tymczasem tego typu informacje można bardzo łatwo zweryfikować, z czego już nie każdy zdaje sobie sprawę. Dotyczy to przede wszystkim umiejętności posługiwania się danym językiem. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca może sprowokować krótki dialog w języku angielskim, niemieckim czy francuskim, dzięki któremu szybko przekona się, czy rzeczywiście możemy pochwalić się doświadczeniem w danej skali. Warto także zaznaczyć, że w przypadku słabej znajomości danego języka, lepiej całkowicie pominąć informacje na ten temat, skupiając się na innych umiejętnościach. Oczywiście zawsze należy pochwalić się dodatkowymi atutami, takimi jak chociażby posiadane prawo jazdy czy odbyte kursy. W tym wypadku, nawet z pozoru nieistotne certyfikaty mogą wyróżnić nas na tle innych pracowników.

Niewątpliwie bardzo istotnym elementem w naszym CV jest dołączone zdjęcie. Obecnie jego umieszczenie jest obowiązkowe w wielu firmach, ponieważ wygląd pracownika jest istotny na poszczególnych stanowiskach pracy. Nasza fotografia może okazać się przysłowiowym asem w rękawie, jeśli tylko w odpowiedni sposób ją wykorzystamy. Dobrym pomysłem jest wstawienie zdjęcia, które przedstawiałoby nas na stanowisku pracy – na przykład przed komputerem. Taka fotografia może być tłem, na którym widniałaby treść naszego CV. Dzięki temu potencjalny pracodawca wciąż będzie miał przed oczami nasz wizerunek przed komputerem, co pozwoli mu podświadomie ocenić nas jako pracowitą osobę. Ponadto, nietypowe zdjęcie z pewnością wyróżni nas na tle pozostałych konkurentów.

Dzięki odpowiednio napisanemu CV uda nam się spełnić nasze zawodowe marzenia. Warto pamiętać o tym, aby nie pisać w nim rzeczy niezgodnych z prawdą. Ta zasada dotyczy nie tylko naszych umiejętności, ale także zainteresowań. Najlepiej zastanowić się, czy nie posiadamy nietypowego hobby, które z pewnością byłoby dodatkowym atutem. Przy odrobinie inwencji uda nam się stworzyć idealne CV, które zostanie zapamiętane przez potencjalnego szefa.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.