Jak i gdzie szukać pracy?

1417324_73208740Praca jest jedną z największych wartości w naszym życiu. Obecnie jednak coraz więcej osób boryka się z jej brakiem. Bezrobocie z dnia na dzień rośnie, a znalezienie pracy staje się coraz trudniejsze. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć gdzie i jak jej szukać, aby poszukiwania te zakończyły się sukcesem.

Prasa
Jeszcze nie tak dawno podstawowym miejscem poszukiwania pracy była prasa. Osoby, które zamierzały zmienić pracę lub chciałby znaleźć nową, kupowały codziennie gazetę z ogłoszeniami i wertowały kolejne strony. Takie szukanie pracy zajmowało wiele czasu i wymagało bardzo dużo cierpliwości. Nieraz zdarzało się, że interesujące nas ogłoszenie po prostu nam umykało w gąszczu kolejnych liter.

Internet
Prasa została skutecznie wyparta przez Internet, jeśli chodzi o poszukiwanie pracy. Dzisiaj szukanie zatrudnienia jest dużo prostsze. Wystarczy wejść na stronę wybranego serwisu o pracy o wpisać interesujący nas rodzaj stanowiska. Witryna sama wyszuka za nas dostępne ogłoszenia, pokazując jednocześnie ich miniatury. Nam pozostanie jedynie przejrzeć te, które nas zainteresują, a następnie na nie odpowiedzieć. Również aplikowanie zostało istotnie ułatwione właśnie dzięki istnieniu globalnej sieci komputerowej. Wystarczy za pomocą skrzynki e-mail wysłać wiadomości z CV oraz listem motywacyjnym. Wiadomość dociera do adresata niemalże od razu.
A co z kontaktem osobistym?
Wielu specjalistów od rekrutacji uważa, że najlepszym sposobem na szukanie zatrudnienia jest osobiste odwiedzane potencjalnych pracodawców. Warto więc zaopatrzyć się w teczkę z CV i listem motywacyjnym oraz odwiedzić firmy, w których chcielibyśmy pracować. Nie zawsze uda się nam dotrzeć do działu rekrutacji – musimy liczyć się z tym, że zatrzyma nas sekretariat, ale zawsze warto próbować. Należy jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze i zachowaniu – osoby, które robią mnóstwo hałasu i się awanturują o to, że muszą w dane miejsce wejść z pewnością nie spotkają się ze zrozumieniem. Nie należy jednak zachowywać się jak przysłowiowa szara myszka.

CV
Jednym z istotnych dokumentów w procesie poszukiwania pracy jest oczywiście CV. Trzeba pamiętać, że jest to nasza wizytówka i od niej zależy, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Koniecznie więc trzeba je odpowiednio przygotować. CV musi być przede wszystkim czytelne – nasz pracodawca musi od razu wiedzieć w którym miejscu dokumentu co się znajduje. Nie należy również zamieszczać w CV informacji nieprawdziwych. Kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później się wyda, a wtedy zupełnie stracimy szanse na zatrudnienie. Nie należy też pomijać istotnych faktów ze swojego wykształcenia czy doświadczenia zawodowego, ale jednocześnie ważne jest, aby CV zostało dopasowane do pracodawcy. Nigdy nie zamieszczajmy wszystkich pozycji w naszym życiorysie zawodowym. Jeżeli na studiach pracowaliśmy jako barman, a obecnie chcemy zatrudnić się w poważnej firmie o ugruntowanej pozycji – ten zapis lepiej pominąć. Niekoniecznie musi on bowiem wpłynąć korzystnie na nasze szanse na zatrudnienie w danym miejscu.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.