Jak szukać pracy

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie – jak skutecznie szukać pracy. W obecnej sytuacji gospodarczej odpowiedź na tak postawione pytanie na pewno nie jest łatwa. Jest niewiele zawodów, gdzie znalezienie pracy nie jest problemem. Do takich na pewno należy profesja lekarza czy informatyka. Niestety w pozostałych przypadkach nawet studia na prestiżowych kierunkach takiej pracy nie gwarantują. Niektórzy są zniechęceni ciągłym powtarzaniem: szukam pracy, kiedy tej pracy najzwyczajniej dla nich nie ma. Nie jest jednak tak, że sytuacja jest całkowicie beznadziejna, przecież wiele osób codziennie taką pracę dostaje i to za całkiem przyzwoite pieniądze. W dodatku zmieniają się trendy na rynku pracy i pracodawcy są coraz bardziej aktywni w poszukiwaniu nowych pracowników. Ogłoszenia typu szukam pracy coraz częściej nie pozostają bez odpowiedzi.

Poszukiwanie pracy nie należy jednak zaczynać od ogłoszeń szukam pracy. Na początku trzeba się zastanowić o jaką pracę nam chodzi i do jakiego pracodawcy chcemy tracić. Specjaliści z różnych dziedzin są na szczęście poszukiwani i ich kwalifikacje są niezwykle cenione. I wcale tu nie chodzi tylko o osoby na wysokich stanowiskach w korporacjach i dużych firmach. Na ogłoszenie szukam pracy bardzo szybko odpowiedź otrzymują również fachowcy w branżach nie wymagających wyższego wykształcenia, ale przede wszystkim konkretne umiejętności techniczne. Musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie w czym naprawdę jesteśmy dobrzy i jakie umiejętności możemy zaoferować. Naprawdę każdy a nas posiada atuty, które mogą okazać się przydatne. Pracodawcy poszukują pracowników solidnych, uczciwych, zaangażowanych w pracę. Mimo wysokiego bezrobocia o takie osoby wciąż jest dość trudno. Wielu bezrobotnych powtarza szukam pracy, ale jednocześnie czyni to mało aktywnie. Obecnie nie wystarczy już byle jaki list motywacyjny i naprędce przygotowane CV. Trzeba się umieć dostosować, cały czas kształcić i zdobywać nowe umiejętności. Osoby studiujące muszą sobie zdawać sprawę, że samo wykształcenie, chociaż jest ważne, nikomu nie zapewni bezproblemowego zdobycia pracy. Okres studiów obecnie to również czas nabywania różnorodnych doświadczeń, odbywania staży, pracy w niepełnym wymiarze godzin. Przecież trzeba przyszłemu pracodawcy pokazać, że nie jest nam obca nie tylko wiedza teoretyczna, ale i umiejętności praktyczne. Nikt, po skończonych studiach, nie chce przecież zamieszczać ogłoszeń szukam pracy przez zbyt długi okres.

Poszukiwanie pracy powinno odbywać się poprzez różne media. Koniecznie trzeba zarejestrować się na różnych portalach poświęconych pracy, ale i samemu aktywnie działać poprzez zamieszczanie ogłoszeń szukam pracy w Internecie, prasie, lokalnych mediach. Ważnym źródłem informacji są też na pewno nasi znajomi i rodzina. W sytuacji, kiedy pracodawcy nie zamieszczają ogłoszeń, tylko w inny sposób poszukują pracowników, takie kontakty mogą okazać się bezcenne. Tylko aktywność na wielu polach pomoże nam znaleźć atrakcyjną i satysfakcjonującą pracę.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.