Jaka praca hańbi?

rynekpracyCzy w obliczu sytuacji bezrobocia panującej w naszym kraju można jeszcze mówić o pracy, która hańbi? Ten, kto stanął przed faktem szukania pracy, wie jak dużą determinacją trzeba się wykazać, aby zdobyć pracę w swoim zawodzie. Dla osób przygotowanych do zawodu sprzedawcy praca na kasie w supermarkecie jest po prostu pracą, no może mało płatną pracą, ale jest. Ale już dla osób np. po pedagogice czy filozofii taka praca lub np. praca sprzątaczki to praca poniżej ich wykształcenia i ambicji. Przecież nie po to studiowałam, żeby siedzieć na kasie lub biegać ze ścierką do podłogi – pada stwierdzenie. Czy w przedszkolu pracujący pan jako przedszkolanka ma prawo czuć się gorszy od innych mężczyzn? Jeśli to jest jego pasja i taki wybrał zawód, to nikt nie ma prawa mu zabronić i za to poniżać.
Pracodawcy firm budowlanych często poszukują pracowników w zawodzie murarza, tynkarza czy elektryka. W tych zawodach liczy się przede wszystkim fach i jeżeli taką propozycję przyjmie mężczyzna po studiach, to może on być zatrudniony najwyżej jako pomocnik i być wówczas gorzej wynagradzany niż jego młodsi wykwalifikowani współpracownicy. Doświadczenie, którego młodym ludziom tuż po szkole brak decyduje o tym, że biorą pracę jakąkolwiek, byleby się zatrudnić.
W sezonie wakacyjnym pojawia się więcej miejsc pracy, zdarza się, że pracodawcy wysyłają swoich pracowników na urlop wypoczynkowy i wówczas potrzebują osób na zastępstwo.
W przeróżnych ośrodkach turystycznych placówki gastronomiczne także potrzebują pracowników do prac tymczasowych, dorywczych, a w mniejszych miejscowościach poszukują pracowników do prac sezonowych przy zbiorach owoców i warzyw. Jeżeli ktoś takiej pracy szuka, może liczyć także na zakwaterowanie w miejscu.
Praca uszlachetnia
Często osoby bezrobotne, szczególnie bezrobotne długotrwale nie radząc sobie z sytuacją, w jakiej się znaleźli izolują się społecznie, popadają w depresje, nałogi i uzależnienia. Ktoś kto długo szukał pracy i w końcu ją znalazł, ale waha się, bo praca nie spełnia jego oczekiwań to mimo wszystko powinien ją przyjąć. Człowiek, który pracuje widzi efekty swojej pracy, swoją wartość, podnosi się jego samoocena, a planując kolejny dzień pracy widzi sens i cel w życiu. Codziennie wychodzi do ludzi, z którymi się spotyka, rozmawia, dzieli się kłopotami i radościami, a nawet nawiązuje przyjaźnie.
Polski rynek pracy nadal jest ubogi pod względem ofert i ten, kto ma pracę stara się ją utrzymać. Rzeczywistość, w której się znajdziemy niejednokrotnie weryfikuje nasze plany i marzenia, a my musimy umieć zmieniać swoje wybory i dostosować się do nowych. Niekiedy praca wymaga od nas elastyczności, czasem przekwalifikowania się.
Czasami trzeba podjąć pracę, w której czujemy, że nie jest dla nas, bo poniżej naszych kwalifikacji, ambicji, czujemy się niekomfortowo, a nawet mamy wrażenie, że nas upokarza i hańbi. Nie powinniśmy myśleć w ten sposób, ponieważ żadna praca nie hańbi o ile przynosi niezależność finansową jednostki i jej bliskich, przyczynia się do zapewnia bytu rodzinie. Powinniśmy też ciągle szukać pracy, która da satysfakcję i lepsze warunki.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.