Każdego roku tysiące absolwentów szkół średnich ubiega się o przyjęcie na wybrany kierunek studiów. Oznacza to, że mury uczelni regularnie opuszczają zastępy świetnie wykształconych młodych ludzi szukających zatrudnienia. Budzi to obawy o sens posiadania wyższego wykształcenia, skoro rynek nie jest w stanie stworzyć tylu miejsc pracy. Mimo wszystko warto iść na studia.
Kierunek
Niegdyś szkolnictwo wyższe było domeną tylko uczelni państwowych. Teraz jak grzyby po deszczu powstają prywatne placówki, które z powodzeniem konkurują z renomowanymi uniwersytetami. Oznacza to, że dostępnych jest wiele rozmaitych kierunków studiów, które nęcą perspektywą szybkiego znalezienia pracy i awans szkoła po nich. Mało który uczeń szkoły średniej ma na tyle sprecyzowane zainteresowania lub rozwinięte zdolność w jakimś kierunku, aby z pełną świadomością i przekonaniem wybrać najlepszy fakultet dla siebie. Stąd też stają oni przed poważnymi dylematami. W każdym sezonie popularny jest inny kierunek kształcenia, który zazwyczaj przeżywa prawdziwe oblężenie. Skuszenie się jednak na niego może być złym posunięciem. Należy bowiem pamiętać, że za kilka lat ukończą go tysiące ludzi, a z tak nasyconym rynkiem awans szkoła będzie praktycznie niemożliwy. Można więc zdecydować się na jeden z klasycznych, renomowanych wydziałów. Do takich należą niewątpliwie wydział medycyny, prawa czy architektury. Dzięki odpowiedniemu pokierowaniu swoją karierą już w trakcie studiów po ich zakończeniu awans szkoła może być w zasięgu ręki.
Zalety
Staranne dobranie interesującego kierunku studiów jest dopiero początkiem drogi, której zwieńczeniem powinien być zawodowy awans szkoła. Polski rynek pracy jest stosunkowo mały i pojawienie się każdego roku nowych absolwentów uczelni powoduje, że panuje wśród nich duże bezrobocie. Między innymi to zniechęca młodych ludzi do podjęcia studiów, w efekcie czego kończą oni z wykształceniem średnim ogólnokształcącym lub zawodowym. Nie ma w wyborze takiej drogi niczego złego. Mimo wszystko warto jednak spróbować swoich sił na uniwersytecie i samemu przekonać się, czy awans szkoła jest możliwy. Studia nie polegają na samej nauce z książek i notatek z wykładów. W czasie ich trwania warto znaleźć czas na działalność dodatkową, która da praktyczne doświadczenie. Wszelkiego rodzaju staże, praktyki, uczestnictwa w kołach naukowych są mile widziane. Nie tylko można wypróbować swoją wiedzę teoretyczną, ale także nawiązać sieć cennych kontaktów zawodowych. Podczas przygotowywania curriculum vitae pracodawcy na pewno uważnie zapoznają się z częścią dotyczącą zdobytego wykształcenia i doświadczenia. Co więcej, w wielu instytucjach awans szkoła jest uzależniony właśnie od posiadania wykształcenia wyższego. Dotyczy to szczególnie kadry kierowniczej. Dlatego właśnie starania o przyjęcie na uniwersytet są w pełni uzasadnione.
Podsumowanie
Czas studiów to nie tylko okres wytężonej nauki, która ma na celu przyszły awans szkoła. To także okazja do poszerzenia swoich horyzontów, poznania wielu fascynujących ludzi oraz wzbogacenia wiedzy ogólnej. Nie warto przegapić tego okresu w życiu.