We współczesnym świecie praca zmienia swój charakter. Coraz mniej jest typowych zakładów pracy, do których idzie się na osiem godzin, by wykonywać mechaniczne, takie same czynności. Okazuje się, że w ostatnich latach coraz popularniejsza jest praca w domu. Od razu trzeba powiedzieć, że praca w domu nie jest dla wszystkich i nie wszyscy sobie potrafią z nią poradzić. To prawda, że ofert jest coraz więcej, ale jednocześnie nie wszyscy są na tyle zdyscyplinowani, by w warunkach domowych wyznaczyć sobie określone zadania i skrupulatnie je wykonywać. Z drugiej strony jest cała masa osób, które idealnie dostosowują się do warunków domowych i uważają, że takie wykonywanie pracy w domu przynosi im same korzyści.
Jaki typ pracy możemy wykonywać w domu? Przeciętnemu respondentowi praca w domu kojarzy się z nisko dochodowymi zajęciami chałupniczymi. Owszem i takie oferty można spotkać. Składanie długopisów, klejenie kopert lub inne tego typu czynności są przeznaczone dla osób, które niezbyt dobrze sobie radzą na rynku pracy. Jednak z mocą trzeba podkreślić, że praca w domu jest też oferowana wysoko wykwalifikowanym specjalistom. Dzisiaj nowoczesny pracodawca nie płaci nam za przesiedzenie określonych umową i kodeksem pracy godzin w biurze. Najczęściej mamy do wykonania konkretny projekt, a miejsce i sposób pracy są całkowicie obojętne i w tym zakresie można się bez problemu porozumieć z pracodawcą. Na pewno tego typu pracę można wykonywać dzięki doskonale rozwijającej się sieci internetowej. Dzisiaj praktycznie każde gospodarstwo domowe ma komputer i dostęp do sieci internetowej. A to właśnie za pomocą tych mediów można przesłać wykonaną pracę do siedziby firmy. W ten sposób pracuje coraz więcej dziennikarzy, architektów, projektantów, nie mówiąc już o przedstawicielach handlowych. Praca w domu jest wykonywana już przez ponad piętnaście procent społeczeństwa europejskiego. Co prawda w Polsce ten procent jest znacznie niższy, ale jest nadzieja, że i w tej dziedzinie dogonimy Europę.
Wielu pracowników jest zadowolonych z tego typu możliwości, także i dlatego, że praca w domu pozwala im zaoszczędzić czas, jaki muszą tracić na każdorazowy dojazd do miejsca pracy. Niebagatelną sprawą jest też oszczędności z tytułu wydatków na dojazdy. Poza tym można samodzielnie ustalać godziny zajęć. Jeśli uwielbiamy pracę w godzinach nocnych, nic prostszego, niż jej wykonywanie w dogodnym dla nas czasie. Na pewno w domu możemy się lepiej skoncentrować, jeśli należycie zorganizujemy miejsce pracy. Oczywiście praca w domu nie sprawdzi się, jeśli nasze domowe życie jest zbyt urozmaicone, a my nie potrafimy wyznaczyć jasnej granicy życia domowego i tego przeznaczonego na działalność zawodową. Niektórzy mogą również stracić rachubę czasu i w rezultacie pracować dłużej i intensywniej niż robili by to w tradycyjnym stylu.
Jak więc wynika z powyższych rozważań praca zdalna ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy od tego, jaki tryb funkcjonowania nam odpowiada i czy umiemy się dostosować do zmiennych warunków wykonywania współczesnej pracy.