Pogodzenie pracy z życiem prywatnym

Praca jest ważną częścią życia większości z nas. Spędzamy w niej wiele godzin dziennie, a od prawidłowego wykonywania naszych obowiązków uzależniony jest comiesięczny zastrzyk gotówki w postaci wynagrodzenia. Nic dziwnego, że niektórzy ludzie poświęcają się jej tak bardzo, że zapominają o innych aspektach życia. Jednakże relacje z bliskimi i pasje są czymś, czego nie warto poświęcać dla kariery.

 

Rodzina

 

Studia to nie tylko czas poświęcony na naukę. Zazwyczaj poznaje się wtedy także wiele interesujących osób, z którymi mogą połączyć nas naprawdę bliskie relacje. To na tym etapie życia poznaje się wiele par, które w przyszłości decydują się na założenie rodziny. Jednakże okres zaraz po opuszczeniu progów uczelni jest bardzo intensywny, od niego w znacznym stopniu zależy nasza praca i kariera. Szefowie często wymagają od nowego pracownika więcej niż od pozostałego personelu. Oznacza to ogromną dawkę stresu i nowych obowiązków, które mogą rzutować na relacje z bliskimi. Nawet wtedy, kiedy nasze życie uczuciowe jest ugruntowane w postaci zawarcia związku małżeńskiego, to czeka je ciężka próba. Praca i kariera oraz związane z nimi wyzwania rozbiły już niejeden pozornie bardzo zgrany związek. Dodatkowe problemy mogą pojawić się wraz z przyjściem na świat dzieci. Jest to wielka radość, ale i wielka odpowiedzialność. Młodzi rodzice, dodatkowo zestresowani sytuacją w miejscu pracy, często czują się wyczerpani i pozbawieni radości życia. Praca i kariera mogą stać się więc sposobem ucieczki od kolejnych wyzwań czekających w domu. Nie warto jednak podążać tą drogą. Początki rodzinnego życia zawsze są skomplikowane i wymagają kompromisów. Jest to jednak wysiłek, który warto podjąć. Bez wsparcia bliskich i możliwości dzielenia z nimi sukcesów i radości nawet największe zawodowe zasługi nie będą smakowały tak samo.

 

Zainteresowania

 

Od poniedziałku do piątku w pracy spędza się 1/3 dnia. Czasami obowiązki zawodowe wypełnia się także w weekendy. Taka praca i kariera bardzo obciążają organizm. Efektem jest stres, kłopoty ze snem, zatracenie umiejętności relaksowania się. W czasie wspinania się po drabinie kariery wiele osób zapomina o tym, co niegdyś sprawiało im radość, a więc o swoich zainteresowaniach. Zostały one wyparte przez życie zawodowe, które z biegiem czasu zajmowało coraz więcej miejsca w ciągu dnia. Tymczasem rozwijanie swojego hobby jest wspaniałym sposobem na odpoczynek tak fizyczny, jak i umysłowy. Praca i kariera muszą przynajmniej na jakiś czas ustąpić pola chwili wytchnienia przy jakimś ciekawym zajęciu. To może być jazda konna, sklejanie modeli samolotów, gotowanie. Słowem wszystko, co sprawia przyjemność i przywraca radość z życia. Odpowiednie wyważenie czasu poświęcanego zainteresowaniom a temu, który zabiera praca i kariera jest kluczem do osiągnięcia osobistego sukcesu.

 

Podsumowanie

 

Praca i kariera są bardzo istotnym punktem w życiu większości z nas. Nie można jednak poświęcać wszystkich swoich sił na działania z nimi związane. Konieczne jest znalezienie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

 

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.