Absolwenci kierunków humanistycznych często mają problem ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie. Zapotrzebowanie na ich umiejętności, zdolności, wiedzę i doświadczenie, nie jest bowiem bardzo duże. Co roku jednak uczelnie wypuszczają na rynek pracy cały zastęp polonistów, historyków, kulturoznawców, filozofów oraz innych przedstawicieli nauk humanistycznych. Aby jakoś się wyróżnić wśród tego tłumu i zagwarantować sobie poczesne miejsce na rynku pracy, humaniści powinni nie tylko zaliczać kolejne semestry,a le też starać się o dobre oceny, stypendia, wymiany zagraniczne. Powinni doskonalić swój warsztat na kołach naukowych i kołach .i Warto też, aby skończyli więcej, niż jeden kierunek studiów. Mogą na przykład zrobić licencjat z anglistyki,a dodatkowo magisterium z wiedzy o filmie i wiedzy i teatrze. Mogą też studiować dziennie historię sztuki, a zaocznie polonistykę czy bibliotekoznawstwo. Mogą też zdecydować się na inne,c ciekawe rozwiązania, jak na przykład Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne. Warto również już w trakcie studiów postarać się o jakieś praktyki, staż, może nawet pracę w zawodzie.
Wielu humanistów znajduje prace w szkole. Uczą tam oni języka polskiego i języków obcych, historii, wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o kulturze, prowadza różnorodne koła zainteresowań. Przygotowują uczniów do konkursów i olimpiad przedmiotowych. Na pewno praca taka może dawać sporo satysfakcji, jednak warto pamiętać, że nie każdy się do niej nadaje, nie każdy ma odpowiednie podejście do młodzieży, nie każdy wreszcie lubi uczyć i przebywać w dużym gronie osób. Zarobki w szkole tez nie są zbyt dobre, a ponadto nie łatwo się do niej dostać.
Kolejnym miejscem dla humanistów są redakcje, które wydają książki i czasopisma. Poloniści mogą tam pracować jako redaktorzy i korektorzy, zaś wszyscy humaniści mogą zostać dziennikarzami. Z pewnością ciekawe okazuje się pisanie artykułów o kulturze i sztuki, recenzji książek i filmów czy spektakli teatralnych. Można też jednak podjąć się pisania na tematy społeczne czy polityczne. Na pewno taka praca może okazać się interesująca, pozwala ona poszerzyć swoją wiedzę, zdobyć interesujące znajomości. Często jednak nie jest to praca pełnoetatowa, lecz dorywcza.
Miejscem odpowiednim dla humanistów może też być biblioteka czy księgarnia. W prawdzie praca w bibliotece miejskiej czy szkolnej wymaga skończenia bibliotekoznawstwa, jednak aby znaleźć posadę w innych rodzajach bibliotek, wystarczy jakiekolwiek inne wykształcenie humanistyczne. Jest to praca spokojna, interesująca, odpowiednia dla osób cichych, spokojnych, lecz zarazem łatwo nawiązujących kontakty, lubiących czytać, zdobywać wiedzę, a także systematycznych i skrupulatnych.
Niektórzy humaniści robią wielka karierę w agencjach reklamowych czy korporacjach. Aby jednak zdobyć taką pracę, trzeba świetnie znać języki obce, być osobą przedsiębiorczą, zaradną, odpowiedzialną, przebojową. Nie każdy humanista posiada takie cechy. Nie każdy też będzie lubił podobną pracę, mimo że jest dochodowa.