Trener fitnessu

Man and young woman training side by side, tilt

Od zawsze uwielbiasz sport i masz za sobą praktykę w szeregu różnych dyscyplin? Cieszysz się świetnym zdrowiem, kondycją godną pozazdroszczenia i wiedzą z zakresu aktywności fizycznej? Dzięki dynamicznym zmianom stylu życia społeczeństwa i obecnej sytuacji na rynku pracy możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i zająć się swoją pasją – sportem – zawodowo.

Powoli zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości siedzącego trybu życia. Brak ruchu sprzyja bowiem przybieraniu na wadze, a niepożądane, dodatkowe kilogramy to nie tylko balast o charakterze estetycznym. Nadprogramowy tłuszczyk odpowiada również za wzrost ryzyka zachorowalności na groźne choroby cywilizacyjne (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca…) i generuje patologiczne zmiany w psychice – apatię, dystymię, a nawet depresję.

Podejmujemy więc decyzję – czas zacząć się ruszać. Możliwości jest wiele i wszystko zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Wiele osób rozpoczynających aktywność fizyczną wybiera wysiłek w domowych warunkach – ćwiczenia z płytą lub internetowymi filmami instruktażowymi. To opcja dla tych, którzy znajdują w sobie wystarczająco dużo motywacji, aby samodzielnie przekonać się do sportu. Istnieją jednak osoby, którym trudno trenować w pojedynkę. Problem stanowi bardzo niski poziom kondycji fizycznej, niewiedza, niezdolność do mobilizacji. Zdarza się też, że świeżo upieczeni miłośnicy ruchu nie widzą rezultatów samodzielnych ćwiczeń. Właśnie dla dobra tego grona nieustannie rozwija się nowa ścieżka zawodowej kariery – trener fitnessu.
Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na profesjonalnych instruktorów, przy których trening będzie intensywny, efektywny, bezpieczny, ale również przyjemny, wzrasta liczba placówek kształcących przyszłych trenerów. Zdobycie wymaganych kwalifikacji nie stanowi więc kłopotu, jeśli tylko posiadamy wystarczająco dużo chęci, motywacji, pasji i zdolności do pracy z ludźmi. W momencie ukończenia kursu można już rozpocząć własną działalność i przyjść z pomocą tym, którzy pragną walczyć o zdrowie i piękną sylwetkę.

Jakie cechy powinny wyróżniać instruktora fitnessu? Przede wszystkim, należy pamiętać, że zawód trenera wymaga nieustannego kontaktu z drugim człowiekiem. Relacje interpersonalne nie mogą więc stanowić dla specjalisty w dziedzinie sportu trudności. Istotne jest również nastawienie instruktora. W pracy powinien on cechować się entuzjazmem, a zły humor i osobiste kłopoty pozostawiać poza miejscem pracy, aby wystarczająco motywować podopiecznych. Niezwykle ważna jest też cierpliwość – niektórzy adepci fitnessu ćwiczący pod okiem trenera mogą bowiem wymagać nieco więcej wysiłku zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Kariera instruktora fitness jest więc szczególnie atrakcyjna dla wszystkich tych, którzy chcieliby poświęcić się dla sportu. Profesjonalni miłośnicy ćwiczeń spędzają na siłowni – w swoim królestwie – większość doby, a dzięki temu nie tylko niosą niezbędną pomoc walczącym o formę podopiecznym, ale i mogą rozwijać swoją własną kondycję.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.