Własna działalność gospodarcza

samozatrudnieni

 

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest bardzo trudna. Wolnych etatów jest mało i rzadko kiedy pokrywają się one z wyuczonym zawodem. Co więcej, nawet tak trywialna sprawa jak podpisanie umowy o pracę wydaje się często marzeniem nie do spełnienia. Najczęściej nowo przyjmowanym podwładnym oferowane są umowy zlecenie lub umowy o dzieło, przy których nie ma odprowadzanych najważniejszych składek. Tak marne perspektywy na przyszłość powodują, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Prowadzenie własnej firmy to nie przelewki. Zarówno cały etap przygotowań, jak i faktyczne czynności związane z jej funkcjonowaniem wymagają wielu cennych umiejętności oraz samodyscypliny. Podstawowym dylematem, który wiąże się z rozpoczęciem działalności, jest jej temat. Ideałem jest znalezienie takiej branży, która szczerze nas interesuje i w której czujemy się mocni. Mamy wtedy spore szanse na sukces poparty naszym zaangażowaniem i chęcią do pracy. Warto jednak mimo to sprawdzić, czy nasycenie rynku nie spowoduje, że klientela nie będzie zainteresowana tym, co mamy jej do zaoferowania. Zawsze lepiej znaleźć lukę rynkową i ją zająć, niż powielać mocno wytarte już schematy.

Sporym wyzwaniem jest zdobycie funduszy na działalność. Mało kto może pochwalić się odpowiednim zasobem gotówki opartym na samych oszczędnościach. Zawsze można złożyć wniosek o kredyt w banku, jednak wtedy zawsze dochodzi opcja terminowej spłaty rat, co przy nieregularnych dochodach na początku działalności może być wyzwaniem. Warto więc zainteresować się możliwością bezzwrotnej dotacji z ramienia Unii Europejskiej. Tego typu możliwość oferują między innymi urzędy pracy. Aby móc się o nią starać, należy przygotować biznesplan i złożyć stosowny wniosek. Oczekiwanie na decyzję trwa około miesiąca. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, ma się do dyspozycji kilkadziesiąt tysięcy złotych, co stanowi godną sumę na rozkręcenie swojego biznesu. Jest to kwota bezzwrotna, o ile działalność będzie funkcjonowała przez określoną ilość czasu. Nie musi wtedy nawet przynosić dochodów.

Start wymarzonej firmy wcale nie oznacza końca stresu i kłopotów. Prawdziwa przygoda zaczyna się właśnie w tym momencie. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest wyzwaniem, lecz nie oznacza to, że nie ma szans powodzenia. Należy jednak narzucić sobie ścisły rygor i należycie wywiązywać się ze swoich zawodowych obowiązków. Konieczne jest także pamiętanie o terminowym opłacaniu wszelkich składek, tak, aby nie ściągnąć na siebie dotkliwej kary finansowej. Własny biznes wymusza posiadanie nerwów ze stali i umiejętności interpersonalnych na wysokim poziomie. Tylko wtedy można liczyć na to, że całe przedsięwzięcie się powiedzie i będzie zyskowne. Jeżeli jednak ktoś ma znakomity pomysł na siebie, czuje, że ma siłę harować jak wół i wie, że sukces jest w jego zasięgu, to otwarcie działalności gospodarczej jest znakomitym sposobem nie tylko na zarobienie znacznych pieniędzy, ale także na samorealizację i zawodowe spełnienie.

2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.