Czy warto być dziennikarzem sportowym?

Jakie cechy powinna mieć naprawdę dobra praca? Na pewno wykonująca ją osoba chce dobrze zarabiać. To najważniejszy czynnik dla większości z nas. Są też jednak inne aspekty, o których nie wolno zapominać. Na pewno dobrze byłoby, aby zajęcie dawało satysfakcję i spełnienie zawodowe. Chyba nikt nie chce bowiem wykonywać zadań, które nie mają jakiegoś większego sensu. Sporo ludzi przyznaje też, że praca marzeń to taka, która jest ciekawa i interesująca. W tym również jest sporo prawdy – każdy chce wstawać rano, aby robić zajęcia, które dadzą mu wiele atrakcji i nie będą charakteryzowały się nudą i monotonią. Czy taka właśnie jest robota w charakterze dziennikarza sportowego? Czy warto nim zostać?
Na początek zajmijmy się plusami. Przede wszystkim, dziennikarz sportowy wykonuje zadania ściśle związane ze swoimi zainteresowaniami. Raczej nie zdarza się tak, aby ktoś pracował w tej branży i kompletnie nie interesował się sportem. Wprost przeciwnie. Zazwyczaj dziennikarzami sportowymi są sami fanatycy, którzy żyją piłką nożną, koszykówką czy siatkówką itp. przez 24 godziny na dobę. Praca w tym charakterze na 100% nie oznacza wspomnianej nudy i monotonii. To rewelacyjna sprawa dla wszystkich fanów sportu i osób, które nie wyobrażają sobie życia bez codziennego sprawdzania wyników i newsów z aren całego świata. Trzeba podkreślić, że dziennikarz sportowy ma bardzo interesujące obowiązki. Zazwyczaj w ich zakres wchodzi przygotowywanie informacji i tłumaczenie ich z innych portali. To jednak nie wszystko. Dziennikarz sportowy musi także robić wywiady ze znanymi postaciami i odpowiednio je zredagować. Ponadto, jeździ na mecze i pisze z nich relacje. Tak w skrócie wygląda praca w roli dziennikarza sportowego. Jak zatem widzicie, na nudę i monotonię nie można narzekać.
Innym plusem jest nienormowany czas pracy. Dziennikarz sportowy to nie jest osoba, która wykonuje zadania od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin dziennie. Zazwyczaj musi robić to w weekendy, ponieważ wtedy toczy się najwięcej potyczek w kraju i na świecie. Trzeba przygotować do nich konkretne informacje. Jeśli mecz jest w niedzielę, to zazwyczaj trzeba to zrobić w piątek albo sobotę. To właśnie wtedy jest największe prawdopodobieństwo, że wytypowany skład będzie trafny. Oprócz tego, jest większa szansa podać wszystkich zawodników, którzy na dany moment są kontuzjowani. Dziennikarze sportowi pracują zatem wtedy, kiedy większość polskiego społeczeństwa ma wolne. Z drugiej jednak strony odpoczywają w momencie, kiedy inni muszą wykonywać swoje zadania. Jeśli ktoś lubi taki nienormowany czas, to na pewno taka praca przypadnie mu do gustu. Nierzadko dziennikarze sportowi wykonują swoje zdania do późnych godzin wieczornych (na przykład, kiedy relacjonują mecz Ligi Mistrzów zaczynający się o 20:45). Nie jest to zatem praca od standardowej 08:00 do 16:00, ale wielu osobom się to podoba.
Na pewno zajęcia wykonywane przez dziennikarza sportowego dają poczucie satysfakcji. Nie jest to kompletnie bezwartościowa praca, która nic nie znaczy. Codziennie ludzie kupują gazety czy czytają serwisy sportowe. Dziennikarze wiedzą, że ze swoim przekazem docierają do innych. W pewnych aspektach mogą być opiniotwórczymi osobami, co też daje swego rodzaju satysfakcję. Warto też podkreślić, że zazwyczaj dziennikarze sportowi są dość lubiani w społeczeństwie. Na pewno mają pod tym względem lepiej, niż polityczni. Takie osoby często wygłaszają sądy w bardzo drażliwych kwestiach i chcąc nie chcąc są narażeni na wielką krytykę. Tutaj takiego problemu nie ma. W zdecydowanej większości przypadków dziennikarze sportowi są traktowani życzliwie przez osoby spotkane na ulicach. Są bowiem przedstawiciele pewnych zawodów, które nie mogą się tym pochwalić. Do takiej grupy zaliczamy choćby strażników miejskich, policjantów czy handlowców.
W niektórych przypadkach minusem są zarobki. Szczególnie początkujące osoby nie mają zbyt dużych wynagrodzeń, chociaż wraz z nabywanym doświadczeniem zmienia się to na lepsze. Trzeba też dodać, że niektórzy pasjonaci dziennikarstwa mają spore trudności z przebiciem się do poważnego portalu czy gazety, ponieważ konkurencja w tej branży jest duża. Bardzo dużo osób chce pracować bowiem jako dziennikarz sportowy.

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.