Jak szukać pracy?

poszukiwanie-pracyWiele osób w dzisiejszych czasach boryka się z problemem ze znalezieniem pracy. Najczęściej są to osoby bardzo młode, zaraz po ukończeniu studiów, lub też osoby w średnim wieku, które naglę tę pracę utraciły. Najczęściej decydują się one wówczas na zarejestrowanie się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Urząd ma wówczas obowiązek poszukiwania dla nich pracy, a oni powinni ją przyjąć. Nie zawsze można jednak liczyć na ciekawe i rozsądne oferty w tym zakresie. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, jest oczywiście poszukiwanie zatrudnienia na własną rękę. Nie jest to z pewnością zadanie łatwe. Niekiedy trzeba mu poświęcić wiele dni, a nawet tygodni.
Minęły już czasy, kiedy każdemu pracodawcy można było wysłać takie same CV oraz list motywacyjny. Zależy im bowiem na tym, żeby potencjalny pracownik wykazał, że jest najlepszym kandydatem na to stanowisko i znacznie wyprzedza innych. Nie chodzi tu jedynie o wymagania formalne, takie jak odpowiednie wykształcenie, czy też posiadanie prawa jazdy. Najważniejsze okazują się bowiem umiejętności innego typu. Większość pracodawców stawia w dzisiejszych czasach na innowacyjne podejście i kreatywność. Zależy im także na tym, żeby pracownik potrafił odnaleźć się w nawet najtrudniejszej sytuacji i umiał pracować w grupie innych osób. Dlatego też koniecznie należy w swoim liście motywacyjnym powoływać się na takie umiejętności i najlepiej jest także wskazywać konkretne przykłady ze swojego życia. Poza tym, koniecznie należy zapoznać się z charakterystyką firmy, jej działaniem, funkcjonowaniem oraz historią. Można w swoim liście motywacyjnym odnieść się do takich informacji i wskazać, że odpowiadamy oczekiwaniom danej firmy.
Najważniejsze jest jednak aktywne poszukiwanie pracy. Nie wystarczy jedynie wysyłać odpowiedzi na ogłoszenia, które pojawiają się w prasie, czy na stronie internetowej z ogłoszeniami. Warto jest śledzić interesującą nas branżę i sprawdzać, czy pojawiają się jakieś ogłoszenia. Poza tym, nawet jeżeli aktualnie w firmie nie ma żadnego wolnego wakatu, warto jest aplikować i wysyłać swoje dokumenty. Niekiedy okazuje się bowiem, że kandydat taki zapraszany jest na spotkanie. Warto także poszukiwać pracy drogą pantoflową i dopytywać swoich znajomych oraz rodzinę. Absolutnie nie chodzi tu o działania podobne do nepotyzmu, a jedynie zasięganie informacji. Pracę najczęściej udaje się znaleźć osobom aktywnym, które chętnie zabiegają o zatrudnienie i poszukują go.
Bardzo ważna jest również sama rozmowa kwalifikacyjna. Należy się do niej odpowiednio przygotować. Oczywiście bardzo ważny jest nienaganny wygląd i odpowiedni ubiór. Niezależnie od stanowiska, warto jest postawić na klasykę i elegancję. Poza tym, koniecznie trzeba poznać firmę od podszewki i dowiedzieć się o niej jak najwięcej. W ten sposób można odnosić się do problemów firmy odpowiadając na zadawane pytania. Najważniejsze, to nie denerwować się za bardzo i nie dać się ponieść negatywnym emocjom. Wiele osób ze stresu potrafi bowiem całkowicie zepsuć pierwsze wrażenie i nie są one w stanie w sposób logiczny wypowiadać się.

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.