Na samozatrudnieniu zapomnij o płatnym urlopie

office-620823_1280Firmy, które zatrudniają pracowników i potrzebują wielu rąk do pracy próbują rozwiązań, które w sposób zupełnie naturalny wyeliminują te osoby, które do pracy się nie nadają. Żadna firma nie lubi ponosić zbędnych kosztów zatrudnienia, a takimi są na pewno błędy rekrutacyjne przy zatrudnianiu na umowy o pracę. Dlatego właśnie rozwiązano ten problem poprzez wprowadzenie możliwości samozatrudnienia się. Polega to na tym, że osoba chcąca pracować zakłada własną działalność gospodarczą a firma oferująca taki rodzaj współpracy gwarantuje możliwości zarabiania pieniędzy i ciągłość wykonywanej pracy. Dzięki takim rozwiązaniom każda ze stron jest zadowolona. Pracownik zarobi wprost proporcjonalnie do nakładu pracy jaki włoży a pracodawca nie poniesie kosztów, jeśli pracownikowi pracować nie będzie się chciało. Jeśli jednak pracownik się sprawdzi to zarobi znacznie więcej aniżeli w przypadku, gdyby pracował na przykład w oparciu o umowę o pracę.
Warto jednak mieć na względzie, że samozatrudnienie to dla pracownika wiele minusów. Przede wszystkim to można zapomnieć o płatnym urlopie. Na taki nie ma już nawet szans, ponieważ „pracownik” jest firmą, więc urlop można sobie zrobić we własnym zakresie, oczywiście kosztem przychodu. Co więcej, samozatrudnienie nie daje nawet możliwości pójścia na zwolnienie lekarskie płatne przez pracodawcę. Można za to skorzystać z najniższego świadczenia chorobowego wypłacanego przez ZUS co nie do końca może wystarczyć na zaspokojenie podstawowych potrzeb ludzkich. Mało kto jednak na samozatrudnieniu pozwoli sobie na chorobowe, bo jednocześnie niestety traci się możliwości zarobkowania a straty finansowe dla domu mogą być bolesne bardziej aniżeli nie jedna choroba.
Samozatrudnienie działa dokładnie tak samo jak każda inna forma współpracy pomiędzy firmami. Warto tylko pamiętać, że będąc „własną firmą” trzeba zadbać o wszystko samemu. Zatem, nie dosyć, że ma się ograniczone przywileje i możliwości to jeszcze na dobrą sprawę ponosi się spore koszty działalności. Podatki dochodowe, składki na ZUS i inne koszty prowadzenia własnej firmy muszą wymagać na potencjalnej firmie zapewniającej nam zlecenia i pracę na tyle wysokie dochody, żeby wszystko się opłaciło. Jednakże samozatrudnienie w zdecydowanej większości przypadków jest opłacalne i bardzo dochodowe.

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.