Określmy nasze priorytety

network-1020332_1280Dobra praca – często o tym słyszymy, czasem o tym czytamy. Ale co to znaczy dobra praca. W tym miejscu należałoby określić nasze predyspozycje psychofizyczne i zawodowe. Takie określenie naszych mocnych i słabych stron, a także priorytetów zawodowych to ważna sprawa. Wprawdzie nie zawsze robimy to co lubimy, ale co właściwie chcielibyśmy robić. Ponieważ praca to proces ciągły ważne jest, aby dawała nam satysfakcję. Nie tylko w sensie materialnym.

Czy lubimy ruch i zgiełk czy wolimy siedzieć w zaciszu domowym. Czy dobrze się czujemy w pracy fizycznej – manualnej czy preferujemy pracę umysłową. Wprawdzie lepiej być przygotowanym na obie ewentualności, ale w dłuższej perspektywie dobrze jest wiedzieć co tak naprawdę lubimy robić. Jeżeli lubimy pracę z ludźmi to powinniśmy szukać takiej pracy, w której będziemy mieli ten kontakt. Pozostaje oczywiście kwestia tego, jakie to są relacje międzyludzkie. Czy chodzi o relacje takie jak w sklepie albo w recepcji, czy też takie, jak na hali fabrycznej. A co do tej ostatniej – tak to bywa w dzisiejszych czasach, że nawet typowy intelektualista musi czasem popracować w fabryce. I tutaj pojawia się pytanie – czy chcemy tak na stałe, czy tylko przez pewien czas. Jedni czują się dobrze na hali fabrycznej, to ich żywioł, awansują. Inni traktują to jako coś tymczasowego. Coś, co trzeba przeczekać i jednocześnie szukać innego, atrakcyjniejszego zajęcia.

Co to jest atrakcyjna praca. Dla jednego może to być praca archeologa, który przemierza nieznane miejsca w poszukiwaniu śladów przeszłości. Ktoś inny chciałby pracować służbach mundurowych. Praca w tych ostatnich wymaga posiadania odpowiednich predyspozycji psychofizycznych. Sprawność fizyczna jest potrzebna, ale na tym nie koniec. W internecie można znaleźć psychotest sprawdzający czy się nadajemy na policjanta, czy też nie. Zawód mający swoją specyfikę. Wprawdzie jest to praca stała, ale czy nie popadniemy w alkoholizm. A dlaczego? Bo trudy służby nas niestety przerosną.

Weźmy na przykład pracę cyrkowca akrobaty. Ta niewątpliwie wymaga posiadania odpowiednich predyspozycji. O tym, że trzeba być bardzo sprawnym fizycznie, aby wykonywać tę pracę mówić nie trzeba. Poza tym trzeba to lubić.

Określenie naszych priorytetów, zainteresowań i predyspozycji jest dobrą rzeczą. To ma znaczenie w dłuższej perspektywie czasowej. Wprawdzie ktoś, kto pracuje fizycznie może powiedzieć, że nic mu po tym. Ale jeżeli chcemy pracować w innej branży. A ponieważ praca jest czymś co chcemy wykonywać przez dłuższy czas, musi nam ona odpowiadać. A nawet dawać swoistą satysfakcję. Przede wszystkim musimy być w stanie podołać trudom pracy. Musimy być w stanie wykonywać zlecone nam czynności. Jeżeli nie jesteśmy w stanie – to wiadomo. A jeżeli praca nam nie odpowiada, męczymy się w niej psychicznie to wskazane jest szukanie innej. Wprawdzie czasem mamy ograniczony wybór, ale próbować warto. Zawsze lepsze to nić w nieskończoność zaciskać zęby. Stres w pracy, która nam nie odpowiada nie jest dobrym zjawiskiem. Zwłaszcza że z taką pracą prędzej czy później się rozstaniemy.

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.