Praca i pasja – możliwe?

office-583841_1280Praca zwykle kojarzy nam się z obowiązkiem. Z nadrzędnym obowiązkiem ludu pracującego miast i wsi. Ku chwale ojczyzny. Te czasy minęły i w zasadzie to każdy pracuje na siebie. Głównym powodem wykonywania przez nas pracy są pieniądze. To zrozumiałe – potrzebujemy ich, aby funkcjonować. Ale czy praca nie może być wykonywana z przyjemnością?

Wiele zależy od okoliczności. Czy wykonujemy jakąś prostą pracę fizyczną czy coś innego. Na świecie jest wielu artystów. Muzyków, poetów, pisarzy, piosenkarzy, malarzy, tancerzy. Jest jeszcze wiele innych branż. Rzecz w tym, aby robić to, co nam sprawia prawdziwą przyjemność i to, do czego mamy predyspozycje. Wyobraźmy sobie dziewczynę, która pięknie tańczy. Ma takie zdolności od dziecka. A zatem powinna ten talent rozwijać.

Pewne talenty i predyspozycje należy odkryć już w dzieciństwie. Choć nie zawsze jest to możliwe, ale z pewnością wskazane. Ale wyobraźmy sobie chłopaka, którego interesuje grafika komputerowa. I od dziecka tworzy swoje grafiki i animacje. Powinien więc poświęcać temu sporo czasu. A także zdobywać literaturę poświęconą zagadnieniu i spotykać się z ludźmi, którzy również się tym zajmują. Spotykać się w celu wymiany doświadczeń, poznawania technik i programów. Oprócz tego grafik komputerowy powinien co jakiś czas kupować nowy sprzęt i oprogramowanie.

Tak więc chodzimy do normalnych szkół, a poza lekcjami poświęcamy się swojej dziedzinie, swojej pasji. Tylko, że nie zawsze mamy na to czas. A w okresach wzmożonej nauki nie możemy się w pełni poświęcić swoim pasjom. Cóż, czasem to kwestia reorganizacji, a czasem przeczekania. Oprócz treningu wskazane jest zdobywanie odpowiednich certyfikatów oraz referencji. Warto uczęszczać na kursy powiązane z naszą dziedziną. Udokumentowanie swojej wiedz to dobra rzecz. Możemy swojemu pracodawcy pokazać dokument potwierdzający nasze kwalifikacje. A to ułatwienie.

A potem w życiu dorosłym możemy wykonywać pracę, która będzie naszą pasją. Zależnie od wybranego zawodu będzie to praca stacjonarna, praca w której trzeba będzie podróżować albo jeszcze inna forma zatrudnienia. Jeżeli kogoś interesuje taniec to może pojawiać się od czasu do czasu w telewizji. Zresztą podobnie jest w przypadku innych dziedzin. Ale nie o sławę tutaj chodzi, choć naturalnie można być sławnym.

Rzecz w tym, aby wykonywana przez nas praca była przyjemnością. Aby można było zarabiać robiąc to, co się lubi. A jeśli w dodatku zarobimy więcej niż potrzeba na podstawowe potrzeby to będzie bardzo dobrze. Weźmy na przykład grafika komputerowego. Jego praca polega przeważnie na wykonywaniu zleceń. Wprawdzie nie zawsze, ale często pracuje właśnie tak. Ale i tak zarobi więcej niż niejedna osoba na etacie. Tylko trzeba to lubić, rozwijać się od najmłodszych lat, poświęcić swój czas i niekiedy sporo zainwestować.

Osobną sprawą jest to, czy nam się powiedzie. Czasem trzeba zmienić miejsce zamieszkania. Czasem tak jest, że w rodzinnej miejscowości nie znajdziemy takiej pracy, która nas interesuje. W takim przypadku trzeba poszukać gdzie indziej. A życie czasem rzuca kłody pod nogi. Cóż, mocne nerwy to podstawa w dzisiejszych czasach. Wytrwałość jest potrzebna każdemu z nas. Niezależnie od stanowiska. Ale ona może zostać nagrodzona.

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.