Praca na własnej działalności – samozatrudnienie od A do Z

53956e2173304_oKariera zawodowa każdego człowieka może się potoczyć różnie. Można pracować w różnych firmach, na różnych stanowiskach i poprzez różne formy zatrudnienia. Nie wszyscy dzisiaj proponują pracownikom umowę o pracę. Czasem o tą najbardziej tradycyjną i powszechnie uznawaną za bezpieczną formę zatrudnienia jest niezwykle ciężko. Dlatego coraz większa grupa pracowników cieszy się nawet z umowy zlecenia, która nie jest tak atrakcyjna, jak umowa o pracę. Co więcej, można zarabiać całkiem uczciwie a nie mieć umowy o pracę.

Taką formą zatrudnienia, w której uczciwie się płaci całkiem spore pieniądze, ale przy okazji oszczędza się na kosztach zewnętrznych związanych z zatrudnianiem pracownika, jest oczywiście samozatrudnienie. Pracownik wystawia za swoje usługi rachunek bądź fakturę ale po swojej strony ma wszelkie koszty związane ze swoją pracą a także koszty rozliczenia się z ZUS i Urzędem Skarbowym. Oczywiście rozliczenia ze „skarbówką” dokonujemy na podstawie wystawionej faktury i kwoty zarobionej. Dzięki odpowiedniej formie rozliczeń wiemy, ile za poprzedni miesiąc musimy odprowadzić podatku do Urzędu Skarbowego.

Okay, ale jak w praktyce wygląda forma zatrudnienia na własną działalność. Po stronie „pracodawcy” czy raczej zleceniodawcy na pewno jest to, żeby zapewnić Nam możliwość pracy codziennie i z odpowiednim potencjałem. No i oczywiście wypłata wynagrodzenia na podstawie faktury czy rachunku, jaki wystawicie. Kwotę do wystawienia otrzymujecie oczywiście na raporcie od pracodawcy czy zleceniodawcy.

Najwięcej obowiązków w związku z taką formą współpracy ma oczywiście ta osoba, która będzie pracownikiem. O ile takiego słowa można w tej sytuacji w ogóle używać. To właśnie po stronie osoby zatrudnionej na takiej współpracy będzie prowadzenie całej księgowości związanej z przychodami ale także i kosztami w swojej firmie. No bo bycie samozatrudnionym to nic innego jak prowadzenie własnej firmy. Zatem księga przychodów i rozchodów to również konieczność dla samozatrudnionego. Ponadto trzeba pamiętać o składkach do ZUS a także o rozliczaniu i terminowym przelewie do Urzędu Skarbowego.

Samozatrudnienie, czyli praca na własnej działalności ma wiele zalet zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Wynika to z tego, że obie strony umowy agencyjnej czy outsourcingowej, są równo zdeterminowane do tego, żeby przynieść drugiej stronie odpowiedni zysk. To oznacza, że zleceniodawca daje możliwość zarobienia uczciwych pieniędzy, a zleceniobiorca wykonuje powierzone mu zadania najlepiej jak tylko potrafi. Dzięki temu obie strony są w pełni usatysfakcjonowane.

Zleceniodawca płaci wynagrodzenie na bardzo wysokim poziomie, ale wie, że pracownik na własnej działalności nie pójdzie na zwolnienie chorobowe i nie będzie się wymigiwał od wykonywania swojej pracy. Zasadniczo zwykle jest tak, że każdy samozatrudniony rzetelnie przykłada się do powierzonych zadań w zamian będąc uczciwie wynagradzanym, ale to wynagrodzenie jest zazwyczaj uzależnione od wyników pracy samozatrudnionego. Jest to więc doskonałe rozwiązanie pod warunkiem, że obie strony są zdeterminowane do zarabiania pieniędzy. Polecamy taką formę zatrudnienia tym, którzy naprawdę chcą uczciwie pracować.

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.