Co roku – najczęściej w okolicach maja i czerwca – wielu młodych Polaków zastanawia się nad swoją przyszłością. Tak, chodzi nam o maturzystów, którzy zdecydowali się, że od października pójdą na studia. Nie każdy dokładnie wie, jaką ścieżkę konkretnie ma obrać, aby mu się to w 100% opłaciło. Zazwyczaj przyszli studenci mają dwa dylematy. Pierwszy z nich dotyczy wyboru kierunku studiów i jest naprawdę bardzo trudny. Podobnie jest jednak w przypadku drugiego rodzaju wątpliwości. Tutaj maturzyści muszą zdecydować czy będą studiować stacjonarnie czy zaocznie. Obie opcje mają swoje pozytywne i negatywne strony. Zdecydowaliśmy się dokładnie przybliżyć obie możliwości, a końcową decyzję zostawiamy już tylko Wam.
Zacznijmy od studiów stacjonarnych. Na tę opcję decyduje się relatywnie więcej osób, które dobrze zdały maturę. Na pewno trzeba podkreślić, że nauka w trybie dziennym pozwala zaznajomić się z większą partią materiału, niż w przypadku studiów zaocznych. Jest też – według nas – łatwiejsza i przystępniejsza. W końcu, studenci uczą się w tym trybie od poniedziałku do piątku po kilka godzin dziennie. Z kolei uczniowie zaoczni mają zazwyczaj dwa zjazdy na miesiąc – w czasie weekendów. W te wyznaczone soboty i niedziele siedzą na uczelni praktycznie od rana do wieczora.
Plusem studiowania dziennego jest też to, że można poznać o wiele więcej ludzi. Tryb stacjonarny jest równoznaczny z wieloma imprezami, na których jest szansa porządnie się zintegrować. Często dzieje się tak, że potem dzięki takim właśnie osobom można znacznie łatwiej znaleźć pracę czy dostać się na wymarzony staż. Generalnie, studiowanie dzienne to czas na naukę i zabawę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dużo się uczyć oraz wychodzić na spotkania ze znajomymi. Oczywiście, są osoby które wybierają tylko naukę albo same imprezy, ale zazwyczaj są to skrajne przypadki.
Studiowanie w trybie zaocznym też ma swoje plusy. Przede wszystkim, od poniedziałku do piątku można pracować. Jeśli jest to coś związanego z kierunkiem studiów, to mamy do czynienia z wymarzonym scenariuszem. Pracodawcy często poszukują osób, które mają już doświadczenie. Im sam papierek ukończenia uczelni nie wystarcza. Studiowanie zaoczne idealnie rozwiązuje taką potrzebę, ponieważ studenci nie tylko uczą się, ale również pracują i zdobywają odpowiednie kwalifikacje. To – w naszej opinii – zdecydowanie największy plus tych właśnie studiów. Uczniowie z trybu stacjonarnego pod tym względem zostają daleko w tyle już na samym starcie.
Minusem jest jednak mniejszy prestiż takich studiów. Bardzo często dzieje się tak, że uczniowie są traktowani nieco z przymrużeniem oka. Wpływ ma na to co najmniej kilka czynników. Przede wszystkim jednak, na takich studiach do przerobienia jest skompresowana wersja materiału, dlatego ambitni uczniowie nie zaznajomią się z taką ilością materiału, co studenci w trybie stacjonarnym. Trzeba też podkreślić, że studiowanie zaoczne jest naprawdę ciężkie. Praca od poniedziałku do piątku, konieczność robienia projektów, uczenie się do sprawdzianów – nie jest łatwo to wszystko pogodzić, aby nie zawalić żadnej ze spraw.
Studia dzienne czy zaoczne?
Źródło: zakamerą.pl