Uroki pracy zdalnej

technology-792180_1280Zwykle mówiąc praca mamy na myśli biuro albo halę fabryczną. A w niej grupa ludzi siedzących lub stojących i wykonujących określone czynności. Tutaj warto zaznaczyć – grupa ludzi. Tam zachodzą różne relacje interpersonalne. Te relacje są różne. Nierzadko z ich powodu zmieniamy pracę. No dobrze, ale co jeśli ktoś jest introwertykiem lub wręcz odludkiem? Na szczęście praca to nie tylko wielogodzinne tkwienie w jakimś pomieszczeniu. Przy częstym braku naturalnego oświetlenia.

Rozwój techniki, a zwłaszcza internetu zaowocował powstawaniem nowych dziedzin, branż, a także form zatrudnienia. Coraz częstszym zjawiskiem jest praca zdalna. To taka praca, którą wykonujemy przez internet. Wyobraźmy sobie tłumacza, który wykonuje tłumaczenie dla klienta znajdującego się gdzie indziej. Nawet w innym mieście. Dzięki pracy zdalnej stajemy się niezależni od przestrzeni. Możemy przecież mieszkać w jednej miejscowości, a świadczyć usługi dla kogoś, kto mieszka 100 km dalej. Po wykonaniu pracy zdalnej otrzymujemy jakieś wynagrodzenie. W przypadku tych prac również jesteśmy zatrudnieni na umowach. Przeważnie są to umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Choć czasem trafia się również umowa o pracę.

Jakie są plusy pracy zdalnej? Przede wszystkim to, że pracę możemy wykonywać w zaciszu domowym. Kiedy pracujemy w fabryce mamy przerwy o określonych porach. I trwają one przez jakiś ściśle określony czas. Może to być nawet jedna, licząca 15-20 minut przerwa. Na całe 8 godzin pracy – to jest zgodne z kodeksem pracy. A w przypadku pracy zdalnej nie ma czegoś takiego. Jeśli chodzi o przerwy – tutaj mamy dużo większą swobodę. Oczywiście musimy się wyrabiać, musimy na bieżąco wykonywać powierzone nam zadania. Ale jeżeli nie mamy z tym problemów, to możemy sobie zarządzić przerwę kiedy chcemy. Również nie ma problemu z wyjściem do toalety i zrobieniem sobie kawy czy herbaty. Możemy nawet zrobić sobie kanapki.

Kolejny aspekt pracy zdalnej to bardzo duże zredukowanie, a nawet praktyczny brak relacji międzyludzkich. Tutaj mamy wykonać zadanie. Nie pokłócimy się z załogą, nie też nie nawiążemy miłej konwersacji. A czy to dobrze? Fajnie jest pracować w zespole, w którym panują pozytywne relacje. Ale przecież możemy spotykać się z ludźmi po pracy. Czy to dobrze czy źle – to już zależy od indywidualnych upodobań. Kolejnym plusem pracy zdalnej jest fakt, że jeśli nie możemy za bardzo wychodzić z domu, z różnych powodów, to nie musimy. Mamy wykonywać pracę w zaciszu domowym.

Pewnym minusem pracy zdalnej może być komunikacja. Wprawdzie jeżeli mamy adres e-mail i numer telefonu do przełożonego to nie ma problemu. Ale nie wezwiemy przełożonego, ani nie podejdziemy do niego. W ogóle nie podejdziemy do nikogo – brak ludzi.

Aby móc efektywnie wykonywać pracę zdalną musimy jednak spełniać pewne warunki. Przede wszystkim musimy mieć komputer z dostępem do internetu. A więc ważna jest stabilność. Stabilność systemu operacyjnego oraz łącza internetowego. I samego sprzętu. Nasz komputer musi być solidny. Oczywiście musimy też mieć stabilne źródło energii elektrycznej. Może się to wydawać dziwne, ale w praktyce różnie z tym bywa.

Czy praca zdalna to rozwiązanie dobre dla mnie? Musimy się nad tym zastanowić, a jeżeli mamy możliwość to spróbować. Z pewnością może to być cenne doświadczenie.

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.