Wirtualna asystentka – jakie cechy interpersonalne powinna posiadać?

Wirtualna asystentka to stosunkowo nowy zawód, który powstał dzięki rozwojowi technologii i możliwości wykonywania ogromnej ilości obowiązków zdalnie, z dala od biura. Komfort pracy z domu lub z innego miejsca jest bardzo zachęcającą perspektywą, dlatego coraz więcej osób zaczyna pracę na pozycji wirtualnej asystentki. Czego potrzebuje taka osoba? Oczywiście konieczne są wysokie umiejętności interpersonalne oraz dobra aparycja. Ale czy to wszystko? Jak ważne są umiejętności organizacji pracy? Odpowiadamy!

Umiejętność organizacji pracy – podstawa dla wirtualnej asystentki

Umiejętność organizacji pracy to zdecydowanie najważniejsza cecha, którą powinna się charakteryzować wirtualna asystentka. Bez tego nikt nie powinien zaczynać pracy zdalnej. Pracując z domu, nie mamy nad sobą szefa ani współpracowników, którzy pozwalają nam na nabranie perspektywy i lepszą kontrolę czasu. Praca wirtualnej asystentki wymaga skrupulatności oraz organizacji pracy w taki sposób, aby uporać się ze wszystkimi zadaniami od swoich zleceniodawców. Wartość wirtualnej asystentki zależy od tego, czy jest w stanie dostarczać klientom najwyższą jakość i wykonywać polecenia na czas. Niekiedy praca jest związana z zadaniami kreatywnymi, ale nawet wtedy musimy przestrzegać pewnych procedur, ponieważ zapominanie o terminach i niewypełnianie zadań na czas to największe „grzechy” w pracy asystentki.

Ciekawość i gotowość do nauki nowych rzeczy

Większość wirtualnych asystentek pracuje w formie freelancingu. Oznacza to, że nawet jeżeli staramy się współpracować z określoną grupą klientów tj. z określonej branży, nigdy nie mamy pewności, że nie zostaniemy poproszeni o wykonanie zadania, które będzie dla nas czymś całkowicie nowym. Poza tym biznes, trendy i zasady marketingu nieustannie się zmieniają, dlatego stałe podwyższanie kwalifikacji jest konieczne, aby móc utrzymać się na rynku i zapewniać klientom najlepszą wartość. Klienci posługują się różnymi narzędziami i programami oraz mają inne oczekiwania odnośnie formy współpracy i zakresu obowiązków swojej asystentki. Bardzo pomocną cechą w zawodzie jest także gotowość do przyznania, że czegoś się nie wie, ponieważ praca wirtualnej asystentki obejmuje tak szeroki zakres zadań, że nikt nie może stać się ekspertem w każdym z nich.

Dobra aparycja i wysokie umiejętności interpersonalne

Praca wirtualnej asystentki obejmuje z reguły pracę zdalną (przynajmniej przez większość czasu), dlatego wiele osób mylnie zakłada, że dobra aparycja nie jest istotna. Zadbany wygląd, pozytywne nastawienie, postawa oraz elegancki strój pomagają przede wszystkim na etapie poszukiwań zleceniodawców – z reguły chcemy pracować z osobami, które dobrze wyglądają i prezentują się profesjonalnie. Dodając do tego wysokie umiejętności interpersonalne, możemy mieć pewność, że będziemy mogli znaleźć klientów oferujących dobre warunki współpracy i ciekawe zlecenia.

Punktualność i słowność

Praca z ludźmi wymaga skrupulatności i śledzenia za terminami. Staje się to jeszcze ważniejsze, kiedy pracujemy z klientami, którzy sami muszą stale zmagać się z deadlinami. Wirtualna asystentka powinna być bardzo terminowa i punktualna. Co więcej, dziś można uznać to za dodatkowy atut, ponieważ wielu freelancerów nie wykonuje swoich zadań w terminie. Zazwyczaj współpraca ze zleceniodawcą przebiega na obustronnie ustalonych zasadach, dlatego za każdym razem, kiedy zobowiązujemy się do wykonania zlecenia, musimy się z nim zmierzyć. To proste i trudne jednocześnie. Z jednej strony musimy pamiętać, że czas pracy jest ograniczony i często musi być podzielony na kilku klientów. Z drugiej strony, kto lepiej potrafi ocenić, z czym sobie poradzimy niż my sami?

Umiejętność słuchania i szybkiego podejmowania decyzji

Praca z ludźmi wymaga ponadprzeciętnej umiejętności słuchania i analizowania wypowiedzianych słów. Podczas konwersacji z klientem musimy dowiedzieć się, jakie są jego cele i z jakimi problemami się mierzy, a następnie dostosować swoje działania do zgromadzonych informacji. Szybkość podejmowania decyzji objawia się przede wszystkim wtedy, kiedy postawione przed nami zadanie zaczyna się komplikować. Wirtualna asystentka musi wtedy podjąć decyzję, jak pokonać wszystkie trudności i skutecznie wykonać zlecenie.

Aby znaleźć najlepszych asystentów i asystentki, które poradzą sobie ze wszystkimi oczekiwaniami i nawet najtrudniejszymi zleceniami, trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. Zapraszamy zatem do odwiedzenia strony Brella, zrzeszającej zespół rzetelnych specjalistów.

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.