Dobrze przygotowany życiorys

Zdawałoby się, że przygotować krótki życiorys potrafi każdy z nas, kto przynajmniej ukończył gimnazjum. W końcu napisanie kilkunastu zdań na swój temat nie powinno być zbyt trudne. Tymczasem współczesne curriculum vitae jest trochę bardziej skomplikowane i przy jego pisaniu obowiązują sztywne reguły, których nie powinno się łamać. Dlaczego curriculum vitae jest tak ważne? Otóż dlatego, że jest to jeden z dwóch dokumentów, które prezentujemy potencjalnemu pracodawcy.

Standardowo curriculum vitae nie powinien przekraczać jednej strony papieru podaniowego, czyli A4 i należy go sporządzić komputerowo. Dla ułatwienia szybkiego czytania należy zastosować równoważniki zdań i wprowadzić nagłówki, ewentualnie śródtytuły. Osoba czytając nasz życiorys powinna bez najmniejszego problemu dotrzeć do interesujących go informacji. Na początku powinniśmy umieścić nasze dane personalne, wśród których obowiązkowo powinien się znaleźć nasz numer telefonu i adres mailowy. Powinny być tak umieszczone, by osoba, która chce się z nami skontaktować, mogła to zrobić bez żadnego problemu. Niezwykle istotnym podpunktem curriculum vitae jest zamieszczenie informacji o wykształceniu. Podajemy je w tzw. odwróconej chronologii, czyli zaczynamy od szkoły którą ostatnio ukończyliśmy. Pracodawca szczególną uwagę zwraca na nasze doświadczenie zawodowe. Dlatego tak bardzo istotne jest, byśmy oprócz nauki zdobywali również doświadczenie zawodowe. W przypadku ludzi młodych trzeba wziąć pod uwagę wszystkie staże i praktyki. Atutem może na przykład okazać się działalność w samorządzie szkolnym i na pewno wolontariat. Curriculum vitae powinno być dość bogate, aby przyszły pracodawca mógł zobaczyć w jakich strefach działalności się sprawdzamy. Pracodawcy cenią również znajomość języków obcych. Językiem angielskim w lepszym lub słabszym stopniu posługują się praktycznie wszyscy ludzie młodzi, z tego powodu trzeba się uczyć też innych języków. W curriculum vitae istotnym punktem są nasze dodatkowe umiejętności i zainteresowania. W umiejętnościach można podać posiadanie prawa jazdy, znajomość programów komputerowych, albo na przykład posiadanie uprawnień ratownika. Jeśli chodzi o zainteresowania, to warto podać te naprawdę niestandardowe i przede wszystkim umieć pokazać swoje pasje. Zdarza się, że na rozmowach kwalifikacyjnych pada pytanie o zainteresowania, co pozwala rekruterowi sprawdzić jakimi jesteśmy ludźmi, czy umiemy wychodzić poza stereotypy.

Każde curriculum vitae jest trochę taką opowieścią o nas samych, podaną w uporządkowany sposób. Nie zapomnijmy życiorysu podpisać i koniecznie dołączyć klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Oczywiście ważna jest nie tylko treść, ale sam wygląd dokumentu. Osoba, która go będzie czytała, na jego podstawie na pewno wyrobi sobie o nas określone zdanie. Zadbajmy więc o estetykę pisma. W sytuacji, kiedy na rynku pracy panuje tak wielka konkurencja, każdy szczegół może okazać się istotny i ważny. Jeśli chodzi o naszą przyszłość nie warto jest ryzykować.

 

2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.