Przemyślany rozwój kariery

Sytuacja na naszym rynku pracy niewątpliwie jest trudna. W razie utraty stałej posady tylko szczęśliwcom udaje się od razu znaleźć nowe miejsce zatrudnienia. Z tego powodu warto odpowiednio wcześnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcielibyśmy zarabiać na życie i konsekwentnie realizować swój plan.

 

Etat

 

Koniec studiów jest ciężkim momentem dla młodych ludzi. Do tej pory doskonale wiedzieli, co robić ze swoim życiem, mieli zagospodarowany plan dnia. Nagle okazuje się, że muszą poradzić sobie z zupełnie nową rzeczywistością, która często bardzo różni się od ich wyobrażeń. Zarządzanie karierą powinno jednak zacząć się już na etapie studiowania. Warto poświęcić swój wolny czas na to, aby dowiedzieć się czegoś nowego, co w przyszłości będzie cenne dla pracodawcy. Wszelkiego rodzaju kursy,szkolenia, staże i praktyki są mile widziane w każdym curriculum vitae. Przeważająca część absolwentów zmierza do tego, aby ich pierwsza poważna praca była pracą na etacie. Ma to wiele plusów. Mają bowiem czas na naukę praktycznej strony zawodu i na zarządzanie karierą. Ich zadania są kontrolowane przez przełożonych, dzięki czemu mogą na bieżąco poprawiać swoje błędy. Ponadto taka forma zatrudnienia daje sposobność ku temu, by zobaczyć jak wygląda wybrana branża od podstaw i czy faktycznie jest ona czymś, co chcemy w życiu robić. Zarządzanie karierą wymaga bowiem odrobiny czasu i doświadczenia, które zyskuje się właśnie dzięki pracy na etacie.

 

Własna działalność

 

Część osób jeszcze na studiach postanawia nie uzależniać się od woli pracodawców i podejmuje decyzję o błyskawicznym stanięciu na własne nogi. Zakładają więc własną działalność gospodarczą. Takie zarządzanie karierą wymaga zdolności organizatorskich, silnej woli i pracowitości. Należy być także bardzo dobrym w tym, co się robi. Działa się w końcu na własny rachunek i nie ma nikogo, kto ewentualne potknięcia mógłby wyłapać zanim narobiłyby szkód. Własna firma to ciężki kawałek chleba, przynajmniej na początku. Zdarza się, że najpierw przynosi straty, zaczynając na siebie zarabiać dopiero po pewnym okresie czasu. Mimo wszystko jeżeli ma się dobry biznesplan i konkretną wizję tego, co chce się robić, to takie zarządzanie karierą ma dużo sensu. Można od razu wypróbować się w działaniu. Dodatkowo posiada się pełną kontrolę nad profilem przedsiębiorstwa, robi się więc rzeczy, które są naprawdę interesujące. Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Przy pomyślnych wiatrach firma szybko zacznie przynosić dochody, które pozwolą na uzyskanie sporego zastrzyku gotówki.

 

Podsumowanie

 

Zarządzanie karierą nie jest prostą sprawą, szczególnie dla młodych ludzi. Nie tylko muszą odpowiedzieć sobie na pytanie co chcą w życiu robić, ale także zmierzyć się z bezwzględnymi prawami rynku pracy. Wymaga to determinacji i wiary w siebie. Pomimo to przemyślane i rozsądne zarządzanie karierą na pewno wcześniej czy później zacznie przynosić satysfakcjonujące profity. Warto więc poświęcić czas i energię, aby odpowiednio pokierować swoim życiem zawodowym.

 

2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.